Red Lodge, Joliet teams fair well at Divisionals The Southern B Divisionals were held at Laurel, May 16.

Joliet's Brock Bede leaping to 1st in the triple jump.

The Southern B Divisionals were held at Laurel, May 16. The Red Boys finished 2nd overall with 61 points, behind Manhattan on 96. Joliet boys came 7th in a field of 16 teams finishing with 37 points.
For the girls teams Red Lodge placed 4th with 57 points, Joliet 9th with 31 points.
Red Lodge Andy Nordstrom led the charge in the 100 meters, 200 meters and 400 meters, with Joliet’s Ty Bermes dominating the shot put and javelin.
For the girls, Joliet Tru Roginske and Katie Koenigshof picked up points in the track, while Red Lodge’s Hanna Kohley maintained her consistency in the hurdles.

Team scores – Manhattan 96, Red Lodge 61, Colstrip 56, Big Timber 56, Townsend 53, Baker 46, Joliet 37, Columbus 26, Huntley Project 23, Broadus 17, Shepherd 15, Whitehall 10, Roundup 9, Forsyth 8, Boulder 8, Three Forks 6.

Boys
100 – 2nd  Andy Nordstrom, Red Lodge, 11.30; 6th Garrett Carlson, Red Lodge, 11.66.
200 – 3rd Andy Nordstrom, Red Lodge, 22.81; 6th Garrett Carlson, Red Lodge, 23.58.
400 – 3rd Andy Nordstrom, Red Lodge, 52.28; 7th Jerrid Bergum, Joliet, 53.57.

800 – 6th Renny Schultze, Red Lodge, 2:09.26; 8th Adam Brehm, Joliet, 2:09.67.
1600 – 5th  Nathan Kirtley, Joliet, 4:58.78.
3200 –
110 hurdles –7th Terryn Bermes, Joliet, 16.51; 8th Konner King, Red Lodge, 17.56.
300 hurdles –
400 relay – Red Lodge, 44.3; Manhattan, 44.4; Townsend, 45.4; Baker, 45.79; Broadus, 45.92; Joliet, 46.78; Quincy Wittman, HP, 45.0; Lane France, Col, 45.1.
400 relay -- Red Loge 44.3, Manhattan 44.4, Townsend 45.4, Baker 45.79, Broadus 45.92, Joliet 45.78, Forsyth 47.09, Columbus 47.21.
1600 relay – Red Lodge, 3:34.28; Manhattan, 3:37.30; Townsend, 3:41.01; Big Timber, 3:41.16; Baker, 3:43.94; Joliet, 3:43.98; Colstrip, 3:44.7; Columbus, 3:49.3.
High Jump – 1st Ty Bermes, Joliet, 6-0; 3rd Bode Harrison, Red Lodge
Pole Vault – 1st Quinn Entenmann, Red Lodge, 12-0; 5th Terryn Bermes, Joliet, 10-6.
Long Jump –5th Bode Harrison, Red Lodge, 19-1.
Triple Jump – 1st Brock Beede, Joliet, 40-6; 8th Bode Harrison, Red Lodge, 38-9.
Shot Put – 6th Ty Bermes, Joliet, 46-3.
Discus –
Javelin – 1st Ty Bermes, Joliet, 191-3.

Girls
Team scores – Huntley Project 67, Colstrip 67, Manhattan 67, Red Lodge 57, Townsend 53, Big Timber 44, Forsyth 34, Boulder 32, Joliet 31, Baker 31, Shepherd 14, Roundup 14, Broadus 12, Columbus 4.
100 – 1st Tru Roginske, Joliet, 12.92; 2nd Tiffany Poore, Red Lodge, 12.99.
200 – 2nd Tiffany Poore, Red Lodge, 26.78.
400 – 2nd Daniela Russell, Red Lodge, 1:02.09; 8th Tiffany Poore, Red Lodge, 1:03.96.
800 –
1600 – 8th Katie Koenigshof, Joliet, 6:18.3.
3200 –8th Katie Koenigshof, Joliet, 13:24.0.
100 hurdles – 5th Hanna Kohley, Red Lodge, 17.13.
300 hurdles – 3rd Hanna Kohley, Red Lodge, 48.73; 7th Kezia Jetmore, Red Lodge, 52.2.
400 relay – Red Lodge, 52.27; Huntley Project 52.62; Broadus 53.05; Manhattan, 53.5; Big Timber 53.68; Colstrip 53.84; Jefferson 53.87; Baker 53.89.
1600 relay – Manhattan 4:21.12; Big Timber, 4:22.5; Townsend, 4:23.02; Red Lodge, 4:28.27; Boulder 4:30.10; Colstrip, 4:33.21; Roundup 4:36.52; Joliet 4:37.78.
High Jump – 5th Nichole Luloff, Joliet, 4-8.
Pole Vault – 2nd Carter Theade, Red Lodge, 10-0; 7th Laura Nearpass, Red Lodge, 7-6.
Long jump – 6th Stephanie Kreamer, Red Lodge, 15-1.
Triple Jump – 2nd  Tru Roginske, Joliet 34-9; 5th  Stephanie Kreamer, Red Lodge, 31-9.
Shot Put –5th Haley Schwend, Joliet, 32-10; 8th Gabby Sullivan, Red Lodge, 31-0 .
Discus – 8th Gabby Sullivan, Red Lodge, 92-5.
Javelin – 2nd  Haley Schwend, Joliet, 112-3.